Sosyalith’in Hikayesi

Sosyalith.com temellerinin 2015 senesinde atıldığı, gündem analizleri, psiko-sosyal tespitler, kültür-sanat, edebiyat alanlarında çalışmaların kaleme alındığı bir blog sitesidir.

Bendeniz, Sitenin adını o yıllarda “sosyotik” olarak düşünmüştüm. Hatta kağıt üzerinde logosunu, sloganını hazırlamıştım. Ancak evdeki hesap çarşıya uymaz ya, bir de yazılım bu ya, alan adının(www.sosyotik.com) çoktan alınmış olduğunu gördüm.

Ardından yine psiko-sosyal süreçleri çağrıştıracak başka alan adları düşünmeye başladım.  sosyopat, sosyoportal, sosyalizasyon, sosyalizator… Hepsinin alındığını gördüm. Tabi haliyle insan bu durumda geriliyor, kızıyor falan.

“Sosyo-“ ve “sosyal-“ kelimeleri arama motorlarının sevdiği kelimelerdir. Banko keywordlerdir. Yani bu kelimelerden türetilen site adları, arama motoru index’lerine 1-0  önden başlar.

Şunu demek istiyorum: sosyo- ve sosyal- kelimeleri google’ın sevdiği ve listelemede öncelik tanıdığı sitelerdir. Joker kelime de diyebiliriz bu ikisi için.

İşte bunun bilincinde olan işgüzar yazılımcılarımız hep satın almış bu alan adlarını. Birisi çıkıp site kurmak istediğinde ise “ver parasını al alan adını” diyorlar. Düşünün, alan adı açmayı bile bir rant sektörüne dönüştürmüşler.

Farklı uzantılarda almayı düşündüm. Sosyotik.biz, sosyotik.tc, sosyoportal.org gibi. Ancak blogsözlük’ün kurucu ve moderatörü Sezer İltekin arkadaşıma sorduğumda, .com uzantısından şaşılmamasını, diğer uzantıların sitenin index’lenmesini olumsuz etkileyeceğini belirtti.

özgün anahtar kelime içeren alan adı satın alma

Ben de b planı olarak, içinde sosyal- kelimesinin geçtiği özgün bir kelime üretmeye karar verdim. Bu kelime bugün sitemin kimliğini temsil eden “sosyalith” kelimesidir.

Sosyalith, özü itibariyle bir anlam ihtiva etmemektedir. Ancak sosyal süreçlere atıfta bulunur. Bu kapsam,  içinde güncel haberlerden tutun, Orta Doğu’da yaşanan son gelişmelere, psikolojik buhranlardan, toplumsal işleyiş mekanizmalarına kadar geniş yelpazede birçok konuyu içinde barındırır.

İşte, sosyalith’in doğuşu ve yerleşmesi bu şekilde olmuştur. Bizler, “Oldum deme yanarsın” düsturuyla her gün siteyi geliştirmeye yeni özellikler kazandırmaya devam etmekteyiz. Umarız sizlerin de beklentilerini hakkıyla karşılayabiliriz.

Sitemize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı hepinize teşekkür ediyor, sizleri en içten dileklerimizle selamlıyorum.

» sosyalith.com | Kurucu ~ Editör&CEO Rukiye EĞLENCE